top of page
20240623_080444.jpg

MATEUSZ DUDEK

Mateusz Dudek (ur. w 1986 r. w Gdańsku) – absolwent dziennikarstwa w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej oraz logistyki i handlu morskiego na Akademii Morskiej w Gdyni. Początkujący prozaik. Zdeklarowany miłośnik poezji i pasjonat dziedziny historii. Laureat ogólnopolskich konkursów literackich, w tym dwukrotnie wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu – za opowiadania: Krzyki (2020) i Informator (2021). Opowiadań Czarnylas i Stolp można wysłuchać na youtube’owym kanale autora – audiobooki czyta Maciej Marcinkowski. Opowiadanie Zapach słońca, zauważone przez Artura Urbanowicza podczas warsztatów literackich, a będące fragmentem powieści o tym samym tytule, ukaże się nakładem wydawnictwa Vesper, w antologii zatytułowanej Grobowiec. Tom II: Przysługa. Wonderwall, Góry umrą ostatnie, Ktoś, czy też Fabryczanie – to tylko kilka przykładów projektów powieści Dudka, którego pełny, indywidualny debiut wydawniczy na razie pozostaje tajemnicą… 


Dąży do balansu między literaturą piękną a ułożoną i przemyślaną prozą popularną. Uważa, że przesłanie płynące z opowieści jest ważniejsze od obranej konwencji literackiej. Pisząc, stara się kierować wartościami: prostota, elegancja, piękno. 


Czyta sporo i regularnie. Zgłębiając głównie klasyków literatury, analizuje ich poczynania narracyjno-strukturalne. Pośród zróżnicowanych klasycznych zasobów poszukuje utworów świeżych i często eksperymentalnych na miarę czasów, w jakich je tworzono i wydawano. Pasję czytelniczą traktuje jako część pracy nad własnym rzemiosłem, które trenuje również pod okiem odpowiednich specjalistów, prowadzących kursy pisarskie i szkolenia z zakresu wiedzy o literaturze.


Do ukochanych twórców zalicza między innymi: Faulknera, Hemingwaya, Kafkę, Hessego, Remarque’a, Borgesa, Orwella, Lwa Tołstoja, Josepha Conrada, Thomasa Manna… Jest zdania, że kunsztowna proza Wiesława Myśliwskiego w niczym nie ustępuje dokonaniom tuzów literatury tak znamienitym, jak na przykład John Steinbeck lub Gabriel García Márquez.


W 2020 r. jego wiersz Jaskółka nagrodzono w konkursie pt. „Zapiski z czasów dobrowolnej izolacji”, a opowiadanie Dla Jego Bolesnej Męki zdobyło wyróżnienie I stopnia w konkursie pt. „Tamtej nocy w Złotowie”. 


W 2021 r. opowiadanie Fortepian wyróżniono w XXII Konkursie Literackim im. Tadeusza Firleja „O Złote Pióro”. Ukazało się ono – wraz z opowiadaniem Plac zabaw – w antologii KobieTY wydawnictwa 4generations. W tym samym roku miniaturę prozatorską Niebieski rower wyróżniono spośród 138 prac zgłoszonych do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej. 

W 2022 r. ukazały się dwie miniatury prozatorskie: Sikorki – w inauguracyjnym numerze magazynu literackiego „Szorty”, Dniepr – w e-booku Wydawnictwa IX, będącym antologią antywojenną, wspierającą Ukrainę.


W 2023 r. opowiadanie Krasny Bor ukazało się z kolei w antologii pt. Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. Cyberpunkowe opowiadanie To brzmi pogardliwie zostało wyróżnione w konkursie zatytułowanym Fantastyka 2023: Więcej niż człowiek

 

Opowiadanie pt. Tkanki miejskie zdobyło Nagrodę Grand Prix Województwa Pomorskiego w XXXVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Mieczysława Stryjewskiego i zostało wydane w antologii nakładem Miasta Lęborka i Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

Opowiadanie pt. Uśmiechnięci zdobyło wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Pigmalion Fantastyki”. Tym samym to już dwunasty konkurs, w którym nagrodzono lub wyróżniono próbę prozatorską lub poetycką pisarza.

bottom of page